Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın altın ithalatı kotası kararı

kotasının etkileri ve piyasada artan talep nedeniyle bir süredir kuyumcularda altın bulmakta zorluk çekiliyordu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu konudaki sorunu çözüme kavuşturmak için karar alarak, “Kuyum işletmelerinin ihtiyacının sağlanmasını teminen bankalara sağlanan işlenmemiş altın ithalatı kotası” hakkında duyuru yaptı.

Kuyum işletmelerinin işlenmemiş altın alabilmesi için yeni karar

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, söz konusu uygulama kapsamında; Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuyum işletmeleri tarafından belirlenen tarihlerde, belirlenen noktalara talep ettikleri işlenmemiş altının kilogram olarak miktarını belirterek başvuruda bulunulması gerekiyor.

Bakanlık duyurusunda, altın ithalatının artış hızını azaltmaya yönelik bir tedbir olarak 7 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla işlenmemiş altın ithalatı için kota uygulanmaya başlatıldığını belirterek şu açıklamada bulundu:

Bilindiği üzere; son dönemde işlenmemiş altın ithalatında yaşanan yükselişin dış ticaret dengesi ve ödemeler dengesi üzerindeki olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak altın ithalatının artış hızını azaltmaya yönelik bir tedbir olarak 07.08.2023 tarihi itibarıyla işlenmemiş altın ithalatı için kota uygulanmaya başlanmıştır.

Karar piyasada işlenmemiş altın arzında yaşanan daralma sorunu için alındı

Kota uygulaması sonrasında piyasada işlenmemiş altın arzında yaşanan daralma nedeniyle Bakanlığımıza iletilen sorunların azaltılmasını teminen 2024 yılı Nisan ayından itibaren, Bakanlığımızca kıymetli madenler aracı kuruluşu faaliyet izni verilmiş olan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’ye 14/4/2021 tarihli ve 31454 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuyum işletmelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasını teminen işlenmemiş altın ithalatı kotası tahsis edilmiştir.

“İşlenmemiş altın ithalatı gerçekleştirilerek hak sahiplerine teslimat İstanbul’daki şubelerinde”

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Söz konusu uygulama kapsamında; Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuyum işletmeleri tarafından ilgili ayın ilk 3 iş günü (örneğin Nisan ayı için 1-2-3 Nisan tarihlerinde) içerisinde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubelerine yetki belgeleri ile birlikte ya da [email protected] e-posta adresine yetki belgelerinin taranmış hali ile birlikte talep ettikleri işlenmemiş altının kilogram olarak miktarını belirterek başvuruda bulunulması, Banka tarafından ilgili kuyum işletmesine satın alabileceği miktarın bildirilmesini (Örneğin nisan ayı için 4 Nisan tarihinde) müteakip 3 iş günü içerisinde (örneğin Nisan ayı için 5-8-9 Nisan tarihlerinde) kuyum işletmesi tarafından bankaya ödeme yapılması gerekmekte olup, yapılacak ödemeleri müteakiben ilgili banka tarafından işlenmemiş altın ithalatı gerçekleştirilerek hak sahiplerine İstanbul’daki şubelerinde teslim edilecektir.

“Bir kuyum işletmesi tarafından aynı ay içerisinde birden çok bankaya talep iletilmemesi gerekiyor”

Diğer taraftan; bir kuyum işletmesi tarafından aynı ay içerisinde birden çok bankaya talep iletilmemesi gerekmekte olup, aksinin tespiti halinde söz konusu kuyum işletmesinin tüm talepleri iptal edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x